Rozwój widzenia u dziecka
Widzenie to taki zadziwiający i skomplikowany proces, dzięki któremu poznajemy rzeczywistość wokół. Dzięki widzeniu też rozwijamy się jako ludzie, emocjonalnie i intelektualnie nieprzerwanie reagując na ogromna ilość relacji z osobami, przedmiotami czy rozmaitymi zależnościami między nimi. Dobre widzenie to sprawnie działający wzrok, który musi być zdrowy i poprawnie ukształtowany. Oczy i mózg już od poczęcia rozwijają się razem tworząc niejako jeden organ widzenia, który jednak analizując często pojmujemy rozłącznie. To mózg tworzy obrazy, ale oczy są narzędziem ludzkiego widzenia.
Proces ten opisuje dr Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej: Z międzymózgowia, jak gałązka tworzy się najpierw pęcherzyk oczny, który potem przekształca się w kielich oczny i z niego tworzy się siatkówka. Pod koniec drugiego miesiąca ciąży właściwie mamy wszystkie już elementy gałki ocznej.
Prof. dr hab. n. med. Anna Gotz-Więckowska – okulista dziecięcy wyjaśnia:
Noworodek, czyli mały człowiek, w pierwszym miesiącu życia widzi bardzo słabo. Tak naprawdę widzi ok 5% tego co widzą dorosłe osoby. W pierwszych miesiącach życia wzrok rozwija się w bardzo szybkim tempie. Miesięczne dziecko zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy z rodzicami, zaczyna się uśmiechać. To co nie wydarzy się w tym okresie życia tak naprawdę trudno w późniejszych etapach nadgonić.
Jeżeli dziecko nie manifestuje żadnych niepokojących objawów, czyli nie zezuje, prawidłowo reaguje na to, co dzieje się w otaczającym świecie, to wystarczy jeśli dziecko będzie zbadane w trzecim roku życia. Natomiast jeżeli wiemy, że rodzice maja wadę wzroku wtedy takie dziecko, nawet jeżeli nie zezuje, uważam że powinno być zbadane ok. 12 miesiąca życia. Oceniamy siatkówkę i oceniamy nerw wzrokowy – czyli te dwie struktury, które widzimy zaglądając przez źrenicę do środka oka.
Ważniejszym badaniem, dlatego, że dotyczy większej części dzieci, jest badanie wady wzroku, czyli to czy dziecko powinno nosić okulary czy nie. Zaleca się, w dzisiejszych czasach również, okulary niemowlętom. Ma to ogromne znaczenie – aby droga wzrokowa rozwijała się w sposób prawidłowy konieczne jest korygowanie wady wzroku.
Zespół autorów zrzeszony w Krajowej Rzemieślniczej Izbie Optycznej składa się z doświadczonych optyków rzemieślników oraz specjalistów z zakresu optyki i ochrony wzroku. Dzięki wieloletniej praktyce i pasji do zawodu tworzymy fachowe treści poradnikowe oraz edukacyjne, wspierając czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących zdrowia oczu i doboru okularów. Nasze publikacje opierają się na sprawdzonych informacjach, badaniach oraz doświadczeniu, zapewniając najwyższy poziom merytoryczny i praktyczne wsparcie w zrozumieniu złożonych zagadnień optycznych. Więcej informacji o KRIO: https://www.krio.org.pl/krio/